top of page

Oavgjort mot St Sigfrid

Samuel Ekström

24 aug. 2025

Efter förra matchens tunga förlust mot Flygsfors var det dags för ny toppmatch på Widavallen när St Sigfrid kom på besök. Det såg ut att bli en ny förlust för VGIF när Jesper Wallin gjorde 2-0 till St Sigfrid på straff med kvarten kvar, men efter mål av Max och Ebbe slutade matchen 2-2. Flygsfors förlorade samtidigt hemma mot Gullabo vilket gör att VGIF fortfarande har häng på andraplatsen. Undertecknad var tyvärr inte på plats på matchen, men bad istället coach Anders sammanfatta sina tankar, vilka kommer här nedan.


"Första halvlek har vi svårt att få igång vårt spel, då vi inte riktigt lägger ner det jobb vi behöver. Vi kunde dock gjort något mål på de chanser vi hade. St Sigfrid hade också några chanser fram till sista minuten då bollen studsar fram till ett friläge och tyvärr 0-1 i paus.

I pausen pratade vi om viljan att vinna och i andra halvlek blir vi betydligt bättre. Vi skapar mycket bättre lägen men har svårt att hitta rätt. Vi går ner på trebackslinje med 20 minuter kvar och mitt i värsta pressen åker vi på en kontring som leder till straff. St Sigfrid förvaltar den till 0-2 med kvarten kvar.

Då såg det riktigt mörkt ut.

Men tydligt var att tändvätska fanns kvar och strax efter 0-2 gör Max W ett genombrott och trycker in 1-2.

Vi trycker på med allt vi har och man skapar chans på chans men målvakten storspelade.

I 90:e minuten blir det kalabalik efter en hörna och Ebbe får chansen, målvakten fångar bollen men domaren dömer att den är över mållinjen till 2-2.

Chans fanns till 3-2 också men resultatet står sig matchen ut.

Killarna gör en heroisk insats och vi är fortfarande med i striden om kvalplatsen."


Nästa match är på onsdag 27/8 klockan 19, då är det äntligen dags för ett nytt derby mot EIS. Rota fram era röda kläder, ta med vänner och familj så ses vi på Emmaboda IP och hjälper VGIF till ny derbyseger!

© by ALBIN WELANDER. Proudly created with Wix.com

bottom of page